top of page

hizmetlerimiz

kekemelik-yavas-yavas-iyilesir-154043805

Kekemelik
(Akıcılık Bozukluğu)

Ses, hece ve sözcüklerde uzatmalar, tekrarlar veya duraklamalarla ortaya çıkan konuşmanın akıcılığının bozulduğu durumdur.

unnamed (2).jpg

Ses
Bozuklukları

Kişinin ses kalitesinin, perdesinin ve şiddetinin benzer yaş, cinsiyet, kültürel geçmiş ve coğrafik yerleşimdeki bireylere göre farklılaşmaya başladığı durumlarda ses bozukluğu ortaya çıkar. 

1522748567.jpg

Gecikmiş
Konuşma

Çocuğun konuşması yaşından beklenenden çok geri ya da konuşma gelişimi açısından çok daha yavaşsa, o çocuğun konuşması gecikmiş konuşma olarak adlandırılır.

6397.jpg

Artikülasyon Bozuklukarı

Artikülasyon (sesletim) bozukluğu, konuşma seslerinden yanlış üretilmesidir. (Çocuğun /kedi/ yerine /tedi/, /mor/ yerine /moy/ demesi gibi).

bigstock-Cute-little-girl-at-speech-the-

Dil
Bozuklukları

Afazi olarak da adlandırılan edinilmiş dil bozukluğunun ana kaynağı herhangi bir hasar sonucunda genellikle beynin sol yarı küresinde dilden sorumlu alanın zarar görmesidir.

yutma-bozuklugu.jpg

Yutma Bozuklukları (Disfaji)

Sıvı ve katı besinin ağza alınamaması veya ağza alınan besinlerin mideye güvenli olarak iletilememesi durumu olarak meydana gelen yutma güçlüğü (disfaji), yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

beyin.jpg

Afazi (Travmatik Beyin Hasarı)

Afazi, genellikle bir inme ya da kafa travması sonucunda aniden ortaya çıkan ve beynin dilden sorumlu alanlarının hasarlanmasından kaynaklanan bir dil bozukluğudur. 

2536483_810x458.jpg

İşitme
Bozuklukları

Doğuştan önce veya doğuştan sonra meydana gelen nedenlerle, kulağın ses duyma özelliğini tamamen veya kısmen kaybetme durumuna, işitme engeli ya da işitme kaybı denir. İşitme kaybında kulak, işlevini çok az gerçekleştirebilir ya da hiç gerçekleştiremez.

2519815_810x458.jpg

Disleksi (Öğrenme
Bozukluğu)

Disleksi, kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur. Genellikle okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir.

dudak-damak-yariklari.jpg

Dudak Damak
Yarığı

Dudak damak yarığı, bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusurun nedeniyle oluşan bir hastalıktır.

cocuk_rehabilatasyonu_ankara_edited.jpg

Fizyoterapi

Fizyoterapi, vücuda dışarıdan uygulanan sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, masaj ve egzersiz ile ağrıyı kesmeye yönelik uygulamaları içeren ve kas iskelet sistemi hastalıklarında ya da yararlanmalarında uygulanan ilaç dışı bir tedavi şeklidir.

ozelegitim.jpg

Özel Eğitim

Beden, zihin, sosyal ve duygusal gelişim özellikleri yönünden normal çocukların gelişim ve özelliklerinden ayrılan çocukların eğitim ve öğretim işlerini kapsayan çalışmalardır.

bottom of page